Türksat, başta olmak üzere uydu tv, uydu frekansları, uydu alıcısı, uydu frekansları, dijital yayın, karasal yayın, türksat 5B, Türksat frekansları, Türksat 5b yeni frekansları, disney channel frekansı, LALEGÜL TV frekans, uydu dünya, uydu dünyası, Türksat otomatik ayarlarının nasıl yapılacağına dair her türlü bilgileri sitemizde bulabilirsiniz

Türksat otomatik Arama Frekansı için Tıklayınız...


16 Şubat 2014 Pazar

Telefon dinlemelerinden herkes şüphelenir oldu. Telefonunuz dinlendiğinden şüpheleniyorsanız dikkat!
Son zamanlarda emniyetin yürüttüğü operasyonlarda telefon dinlemelerinin tape kayıtlarının yer aldığını görür olduk.
Toplumda ise ‘Dinleniyorum’ korkusu baş gösterdi. Kendi halinde olan insanlar bile dinlendiğini zannedip telefonda rahat konuşamaz duruma geldiler.
Dinlenen telefonlarda dinlendiğinizi anlayabilmenizin yöntemleri var. Bu yöntemleri size başlıklar halinde topladık. İşte dinleniyorsanız bunlar olur:

* Cızırtı, hışırtı, tıkırtı duyuyorsanız dinleniyor olabilirsiniz.
* Ses seviyesi de düşüp yükseliyorsa şüphelenmeniz gerekir.
* Telefonunuzu uzun süre kullanmadığınız halde ısınıyorsa dinleniyor olabilirsiniz. Bunu da muhtemelen tele kulak yapıyordur.
* Telefonunuzun şarjı kullanmadığınız halde çabuk bitiyorsa dinleniyor olabilirsiniz. Siz arama yapmasanız da mikrofondan ses iletilebilir. Bu da telefonun şarjını durduk yere azaltır.

* Telefonda her duyduğunuz tıkırtı, eko ya da cızırtı dinlendiğiniz anlamına gelmez.
* İnternet bankacılığını bir internet kafede ya da güvenilir olmayan bir ortamda yapmayın. Çünkü banka bilgileriniz çok rahat kopyalanıp, hesabınız boşaltılabilir. Her olasılığa karşı kendi klavyeniz yerine ekrana çıkan bankanın sunduğu sanal klavyeyi kullanın.

 * Açık alanlarda ücretsiz olarak sağlanan internet sistemi, kötü amaçlı kullanıcıların elinde bir silaha dönüşebilir ve size ait tüm bilgiler kopyalanabilir. Bu tip ortamlarda internetinizden sadece gazete okuyun ama ekrana hiçbir şifre girmeyin.

* Evinizdeki wireless'i (kablosuz internet) mutlaka perdeletin. Aksi halde başkaları tarafından yanlış şekilde kullanıldığında sorumluluk sizin olur. Tabii bu arada şifreniz de başkalarının eline geçer.

* Cep telefon dinlenmesine karşı birkaç hattı birlikte taşımak beyhudedir. Uzman kişi "isterse 45 hattı olsun. Birini yakalamak yeter" diyor.

 * Kameralı bilgisayarı olanlar kamerayı kullanmadıkları zaman USB kablosunu çekili tutsunlar. Zira bilgisayarlarına girilmesi halinde kameraları açılabilir, istenmeyen görüntüleri sanal ortamda başkalarına gidebilir.
* Kredi kartınızla ödeme yaparken kartınızın kasaya adapte edilmiş manyetik kart okuyucusundan geçirilmesine karşı çıkın. Bunun yerine kasiyerin kart numaranızı kasaya eliyle yazmasını isteyin.

 * Kartınızın pin kodunu asla söylemeyin, göstermeyin. Özellikle içkili yerlerde paranızı peşin ödemeye çalışın ya da kartınızla birlikte kasanın başına gidin.

 * Her türlü bilgi hırsızlığına karşı bankanızı arayarak kredi kartlarınızı telefon ve internet bankacılığına kapatın.

 * Eğer özel olarak takip edilen biri değilseniz internetinizde bazı hassas kelimeleri kullandığınız anda takibe alınacağınız bilgisi yanlıştır. Dünyada aynı anda iki buçuk milyar kişinin internet kullandığı düşünülürse böyle bir takip imkansızdır.

 * Cebiniz uzaktan doğru bir mikrofona dönüştürülerek, o ortamda yaptığınız konuşmalar dinlenebilir. Cihaza "silence" denilen, geldiğini sizin göremeyeceğiniz bir mesaj gönderilir. Bu mesajı sizden habersiz alan telefonunuz "X numaralı telefon tarafından arandığında zilin çalmasın ama mikrofonunu aç" komutunu da kabul etmiş olur. Cebinize silence mesaj geldiğinde telefonunuzun sizi uyarmasını isterseniz telefona fosforlu bir çıkartma yapıştırın.

 * Hacker olmak için çok büyük maharetlere gerek yoktur. Çünkü dünyadaki bütün önemli hack vakalarına bakıldığında yüzde 98'inin içeriden bilgi verilmesi sayesinde yapıldığı ortaya çıkmıştır. Güncellemesi sık yapılan, virüs programları yenilenen ve bilgileri açıkta bırakılmayan bir bilgisayar hack'lenemez.

Cebinizi açtığınız anda neler oluyor?
1- Açtınız. Sim kart cep telefonuna kendi operatörünü bulmasını ve servis almasını bildirir. Yani "Tara ve şebekemi bul" der.

2- Cep telefonu kendine en yakın ve seviyesi en güçlü o operatöre ait üç baz istasyonu bulur. Kişinin sabit olmayacağı düşüncesiyle birbirini yedekleyecek üç baz istasyonu hep vardır.

3- Sim kart bu baz istasyonlarından en güçlüsüne 64 veya 128 haneli bir şifre göndererek "Ben buyum" der.

4- Baz istasyonu aynı algoritmada bir bilgi üreterek sim kartını teyit eder. Cep telefonuna TMSI dediğimiz hücreler arası (celiler arası) sürekli değişebilen sanal bir numara bildirir.

5- Bu işlem her baz istasyonu değiştirildiğinde veya her üç görüşme sonunda tekrar edilir.

6- Haberleşme tamamen sayısal olup, ikilik tabanda sayılara çevrilir. Yani havada cep numaranız değil, bu numaralar dolaşır.

7- Türkiye'de ses şifresiz olarak dolaşır. Bu da dinlemeyi kolaylaştırır. Bazı A5 algoritması çalışan Batı ülkelerinde ise ses şifrelenerek aktarılır.

 

0 comments:

Yorum Gönder